Jaki komputer stacjonarny wybrać?

A A A Drukuj
Komentarze     1

Jaki komputer stacjonarny

Komputer stacjonarny jest coraz rzadziej wybierany przez użytkowników. Warto jednak rozważyć jego zakup. Dlaczego? Ponieważ jest to niedrogi sposób na posiadanie dobrego i wydajnego technicznie sprzętu do użytku biurowego czy domowego. Zanim jednak kupi się komputer stacjonarny, trzeba zastanowić się nad tym, jaki model wybrać?


Płyta główna i podzespoły to elementy, na które powinno się zwrócić największą uwagę przy zakupie komputera stacjonarnego. Szczególnie warto przyjrzeć się modelowi zainstalowanej w pececie płyty głównej. Jej rok produkcji, chipset, rodzaj chłodzenia, ilość gniazd kart rozszerzeń, portów, wejść i wyjść to cechy, które najwięcej mówią o jej jakości, wszechstronności i możliwościach rozbudowy. Opłaca się wybrać taki sprzęt, w którym zainstalowana jest w miarę nowa płyta główna, czyli taka, która jest kompatybilna nie tylko z zainstalowanymi w niej podzespołami (procesorem, pamięcią RAM itd.), ale również modelami nowszymi od tych zastosowanych w sprzęcie. Komputer z taką płytą główną będzie można z czasem ulepszać, dokupując do niego nowe części.


Po płycie głównej drugim, najważniejszym elementem schowanym w obudowie jest procesor. Lepiej jest zafundować sobie pozornie wolniejszy model, o niższej częstotliwości taktowania, lecz nowszej generacji, niż starszy o większej ilości GHz. Procesor młodszy obsługuje wykonany jest w nowocześniejszej technologii – obsługuje większą ilość wątków i może mieć więcej niż jeden rdzeń, a jego rzeczywista moc obliczeniowa może być lepsza od tej w starszym modelu.


Oprócz procesora, dobrze jest sprawdzić również rodzaj i częstotliwość taktowania pamięci operacyjnej RAM w danym komputerze. Podobnie jak w przypadku procesora, bardziej opłaca się kupić komputer stacjonarny z nowszą pamięcią RAM DRR3 lub DRR4 o pojemności 2GB niż starszą, ale np. czterogigową. Dlaczego? Z prostego powodu. Do komputera z nowszą pamięcią zawsze będzie można dokupić dodatkową kość RAM-u, a w starszym wszystkie gniazda pamięci mogą być już zajęte. Ponadto, nowsza, lecz mniejsza pamięć może działać szybciej od starszej.


Urządzenia peryferyjne i karty rozszerzeń
to części komputera stacjonarnego, które są dużo mniej istotne od płyty głównej i podzespołów. Jest tak ze względu na to, że zawsze można je wymienić na nowsze, rozbudowując tym samym bazowy komputer. Na etapie zakupów ich wybór jest kwestią indywidualną.


Osoby pracujące z grafiką lub grające w wymagające, nowe gry zainwestować w komputer z lepszą grafiką i monitorem full HD, natomiast te, którym zależy na jakości dźwięku mogą zastanowić się nad zakupem komputera o lepszych parametrach muzycznych z wyższej jakości głośnikami 3.1. lub 5.1.


Klawiatura i mysz to urządzenia, które należy dobierać uwzględniając własny komfort. Sprzęt, który zapewni największą wygodę użytkowania z punktu widzenia nawyków, można uznać za najodpowiedniejszy. Obudowa komputera stacjonarnego zaś, powinna być wybierana w zgodzie z gustem estetycznym kupującego oraz jego potrzebami przestrzennymi (większa może się nie zmieścić na biurku).


Komputer stacjonarny należy wybierać przede wszystkim na podstawie parametrów, przy czym najważniejsze z nich to model płyty głównej, procesora oraz rodzaj i częstotliwość zastosowanej pamięci RAM. Mniej istotne są podzespoły i peryferia związane z osobistymi potrzebami, takie jak karta graficzna i monitor, czy karta dźwiękowa i głośniki, klawiatura, mysz i obudowa.

Mateusz
Specjalista IT
Artykuły tego autora: 28
Specjalista IT
Przeczytaj również porady
Komputer poleasingowy warto

Komputer poleasingowy – czy warto?

27.10.2014r.
8

Komputer poleasingowy to ekonomiczna alternatywa dla fabrycznie nowego sprzętu. Jego zakup poleca się osobom o ograniczonych możliwościach finansowych. Wiele z nich jednak zastanawia się nad tym, czy sprzęt poleasingowy warty... czytaj więcej ›

Jaki kupić komputer

Jaki komputer wybrać?

15.10.2014r.
4

Komputery kupujemy częściej niż telewizory, odtwarzacze DVD czy AGD, choć sprzęty te mają podobną żywotność. Podczas zakupów kierujemy się hasłami marketingowymi, modą i pobudkami ekonomicznymi, zapominając o zdrowym... czytaj więcej ›

Koszt zakupu komputera

Ile kosztuje dobry komputer i co wpływa na jego cenę?

14.10.2014r.
5

Ceny komputerów i laptopów różnią się w zależności od wielu czynników. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje dobry komputer. Dlaczego? Po pierwsze – dla każdego dobry... czytaj więcej ›

Komentarze
1

Antol
2018-03-15 00:17

przede wszytskim dobry! i już kilka razy przekonałem się o tym, że nowe komputery wcale nie są lepsze. jak mam być szczery wolę kupić używany sprzęt z https://restartplus.pl/ niż jakiś nowy który tylko z wyglądu jest ładny. no ale cóż. tak terz robią.

Dodaj komentarz