Komputer w warunkach ekstremalnych

A A A Drukuj
Komentarze     0

Komputer w warunkach ekstremalnych

Styl korzystania z komputera niektórych użytkowników jest, delikatnie mówiąc, nieco ekscentryczny. Wielu właścicieli sprzętu komputerowego nie dba o właściwe warunki pracy ani nie przestrzega podstawowych zasad korzystania z komputera. To do nich kierowana jest treść tego artykułu. Jakie popełniają grzechy i co powinni zrobić, by mniej szkodziły ich sprzętowi i im samym?


Grzech nr 1. Wielogodzinne przesiadywanie przed komputerem


To najczęściej popełniany grzech użytkowników komputerów. Siedzenie kilka godzin bez przerwy przed komputerem jest nie tylko niebezpieczne dla zdrowia, ale również trudne dla sprzętu.


Aby wielogodzinne seanse przed komputerem nie szkodziły bardzo na wzrok, warto pomyśleć o kupnie specjalnej osłonki na ekran, ograniczającej emisję promieniowania. Można również zatroszczyć się o matową matrycę monitora czy ekranu. Nie odbija ona światła tak bardzo jak matryca błyszcząca, tym samym w pełnym słońcu nie wymaga intensywnego skupiania wzroku, a w jej towarzystwie oczy mniej się męczą.


Każde kilkugodzinne posiedzenie przed komputerem męczy również sam sprzęt. Od momentu włączenia, aż do wyłączenia obsługuje on rożne programy i zapisuje wszelkie operacje. Przechowuje w pamięci wykonywane czynności, zmiany ustawień i wszystko, co było na nim robione od chwili uruchomienia. Dlatego komputer, z którego długo się korzysta powinien mieć dobry procesor i dużą pojemność pamięci RAM.


Grzech nr 2. Bardzo intensywna eksploatacja sprzętu


Kiedy użytkownik ciężko pracuje, robi wiele rzeczy naraz czy gra w najnowsze, bardzo wymagające gry, strasznie obciąża swój sprzęt komputerowy.


Komputer często użytkowany w ten sposób musi sprostać wielu trudnościom. Po pierwsze – przegrzewaniu się, które jest jego największą zmorą. Aby je ograniczyć, należy wyposażyć sprzęt w dobry moduł ochładzający. Zwykły wentylator nie wystarczy! Mocno eksploatowany pecet stacjonarny, powinien mieć zainstalowane chłodzenie wodne. Laptop zaś, musi stać na dobrej jakości podstawce chłodzącej.


Poza problemem przegrzewania się, komputer spotyka na swojej drodze wiele procesów i zadań do wykonania jednocześnie. Nie poradzi sobie z nimi, jeśli nie będzie wyposażony w bardzo dobry i wydajny procesor o dużych zdolnościach obliczeniowych. Przyda mu się też duża pamięć operacyjna RAM nowszego typu.


Grzech nr 3 : Niewłaściwe praktyki związane z wyłączaniem i włączaniem komputera


Wielu użytkowników wyłącza komputer prosto z gniazdka, albo go w ogóle nie wyłącza. Jest to działanie dla sprzętu miażdżące.


Najlepiej byłoby całkowicie wyzbyć się tego nawyku, ale jeśli się nie potrafi, można jego skutki nieco załagodzić. Na przykład warto zaopatrzyć komputer w oprogramowanie, które w sposób prawidłowy wyłączy go po określonym czasie nie korzystania z niego. Zapisze przy tym wszystkie dane, pobierze aktualizacje i wykona wszystko to, co człowiek pomija.


Jeżeli incydenty związane z niewłaściwym zamknięciem sprzętu są wynikiem problemów z energią elektryczną w domu czy mieszkaniu (na przykład przepięciami czy wyskakującymi korkami), dobrym pomysłem jest zakupienie specjalnego przedłużacza listwowego z uziemieniem i funkcją podtrzymywania energii. Sprawi on, że problemy z siecią energetyczną nie będą aż tak drastycznie odbijały się na komputerze.


Komputer to nie zabawka, trzeba o tym pamiętać. Jeśli nie potrafi się go użytkować, źle wpływa się na jego wydajność i żywotność. Aby nieco zmniejszyć swój negatywny wpływ na sprzęt, warto rozważyć wdrożenie niektórych rozwiązań zasugerowanych w tym artykule.

Mateusz
Specjalista IT
Artykuły tego autora: 28
Specjalista IT
Przeczytaj również porady
Jaki kupić komputer

Jaki komputer wybrać?

15.10.2014r.
4

Komputery kupujemy częściej niż telewizory, odtwarzacze DVD czy AGD, choć sprzęty te mają podobną żywotność. Podczas zakupów kierujemy się hasłami marketingowymi, modą i pobudkami ekonomicznymi, zapominając o zdrowym... czytaj więcej ›

Koszt zakupu komputera

Ile kosztuje dobry komputer i co wpływa na jego cenę?

14.10.2014r.
5

Ceny komputerów i laptopów różnią się w zależności od wielu czynników. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje dobry komputer. Dlaczego? Po pierwsze – dla każdego dobry... czytaj więcej ›

Gdzie kupić komputer

Gdzie kupić komputer?

12.10.2014r.
4

Odpowiedź na pytanie „Gdzie najlepiej kupić komputer?” nie należy do najprostszych, tym bardziej że sprzęt komputerowy sprzedawany jest dziś dosłownie wszędzie. Aby dokonać wyboru miejsca zakupu należałoby każde z... czytaj więcej ›

Komentarze
0

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!
Dodaj komentarz