Jaka drukarka będzie dla mnie najlepsza?

A A A Drukuj
Komentarze     1

Drukarka

Drukarka drukarce równa?


Na rynku możemy spotkać bardzo wiele firm produkujących drukarki. Od Canona, przez Epson aż po Samsung. Każdy producent ma w swojej ofercie kilka modeli, dostosowanych do potrzeb i portfela konsumenta.


Jaką drukarkę wybrać?


Faktem jest to, że każdy z nas używa drukarki w innym celu. Księgowa czy osoba prowadząca własną działalność będzie używać drukarki do wydrukowania faktur i innych dokumentów związanych z firmą zaś Pani Kasia, pani domu potrzebuje drukarki do tego by wydrukować kolorowankę dla dzieci bądź zdjęcie do powieszenia na lodówce. Przy wyborze nowej drukarki powinniśmy kierować się jej przyszłym zastosowaniem.


Laserowa czy atramentowa?


Przy drukowaniu niewielkiej liczby wydruków (głównie zdjęć, kolorowanek) polecamy zakup drukarki atramentowej. Najbardziej popularny typ drukarki, który w obecnych czasach został zintegrowany w urządzenie wielofunkcyjne połączone ze skanerem. Jeśli natomiast prowadzimy firmę i w 99% przypadkach drukujemy faktury czy różne dokumenty, polecamy drukarki laserowe. Te drukarki są bardziej wydajne i mają lepszą jakość druku.


Tania drukarka atramentowa, drogie utrzymanie


Zakup taniej drukarki nie oznacza, że jej utrzymanie również będzie tanie. Kupując drukarkę powinniśmy również zwrócić uwagę na cenę tuszu, który musimy potem w niej zamieścić. Często bywa tak, że cena czarnego i kolorowego tuszu jest równa ceni drukarki, a ich wydajność jest bardzo niska – tuszu wystarczy na wydrukowanie „zaledwie” kilku zdjęć i tekstów. Producenci podają, że jeden tusz wystarcza na około 180 stron. Mało prawda?


Wydajna drukarka laserowa


Nie jest wiadome od dziś, że drukarki laserowe są bardziej wydajne niż atramentowe. Najtańsze drukarki laserowe oscylują w okolicach 200 zł jednak są one monochormatyczne, więc nici z druku kolorowych zdjęć. Producenci piszą, że jeden toner to do 1500 wydrukowanych tekstów. Sporo prawda? Drukowanie na drukarce laserowej jest znacznie bardziej opłacalne, biorąc pod uwagę fakt, że najtańszy toner (czarny) jest droższy od najtańszego tuszu o mniej więcej 10-15zł.


Kontrolowanie wydruków


Jeśli chcemy zaoszczędzić na drukowaniu i drukować więcej stron niż zazwyczaj radzimy drukować po kilka stron na jednej kartce. W ten oto sposób oszczędzamy nie tylko pieniądze ale też tusz i papier i nasza drukarka, czy to laserowa czy atramentowa będzie bardziej wydajna. Proponujemy przeprowadzić sobie statystyki w dwóch wybranych miesiącach – pierwszy gdy drukujemy standardowo i drugi gdy staramy się kontrolować nasze wydruki. Jaki jest bilans?

Mateusz
Specjalista IT
Artykuły tego autora: 28
Specjalista IT
Przeczytaj również porady
Elektroniczne nowinki w 2015 roku

Elektroniczne nowinki w 2015 roku!

21.01.2015r.

Co nas czeka? Początek każdego roku to okres gdy producenci pokazują nam swoje nowe propozycje bądź wizualizacje nowości na nadchodzące 12 miesięcy. Jakiś czas temu, w Las Vegas, miały miejsce największe targi elektroniczne... czytaj więcej ›

Windows 7 koniec wsparcia

Microsoft zakończył wsparcie techniczne dla systemu Windows 7

18.01.2015r.

W ostatnich miesiącach głośno było o wygaśnięciu dodatkowego wsparcia technicznego dla jednego z najbardziej popularnych systemów jakim jest Windows XP. Wsparcie podstawowe wygasło już w 2009 roku, a 8 kwietnia 2014 roku... czytaj więcej ›

Hurtownia komputerowa – sprzedawaj pod własną marką

Hurtownia komputerowa – sprzedawaj pod własną marką

22.11.2014r.

Prowadzisz sklep internetowy z komputerami stacjonarnymi, laptopami i urządzeniami peryferyjnymi? Potrzebujesz dużej ilości sprzętów w niskich cenach? Chcesz rozwijać swoją działalność i osiągnąć sukces? Zastanów... czytaj więcej ›

Komentarze
1

Darek
2018-02-09 19:40

Najlepsza drukarka to ta, która jest tania w eksploatacji czyli tanio można kupić tusze do niej. Warto sprawdzić ceny atramentów zanim wybierzemy konkretną drukarkę i do tego trzeba zwrócić uwagę na pojemności zbiorniczków bo czasem są małe i wcale nie wychodzą tanio. Pozdrawiam

Dodaj komentarz