Laptopy z ekranem dotykowym – zalety i wady

A A A Drukuj
Komentarze     1

Laptop z ekranem dotykowym

Laptop z ekranem dotykowym jeszcze jakiś czas temu był szczytem techniki, a zakup takiego urządzenia stanowił ogromne obciążenie dla kieszeni. W miarę upływu czasu i rozwoju technologii producenci zaczęli oferować ekrany dotykowe coraz częściej i za coraz mniejsze pieniądze.


Porównując wady i zalety dotykowego ekranu, pod uwagę weźmiemy analogiczne funkcje oferowane przez tablet.


Laptop z dotykowym ekranem – zalety


Brak konieczności stosowania myszki – obsługa laptopa za pomocą wbudowanej płytki dotykowej jest na dłuższą metę bardzo problematyczna. Warunkuje bowiem przyjęcie konkretnej, nie zawsze wygodnej pozycji i zbliżenie się do laptopa. Poza tym suwanie palcem po płytce jest bardzo męczące, jeżeli mamy zamiar pracować z urządzeniem dłuższy czas. Z kolei podpięcie myszki nie zawsze wypada lepiej. Niektóre myszki bezprzewodowe nie są precyzyjne, a te przewodowe są z kolei niewygodne. Ekran dotykowy pozwala nam natomiast zrezygnować z konieczności posługiwania się myszką.
Wydajniejszy w porównaniu z tabletem – trzeba pamiętać o tym, że wielkość danego urządzenia bardzo często jest jednoznaczna z poziomem jego wydajności. Im urządzenie jest większe, tym większe są zastosowane w nim podzespoły, a tym samym możemy oczekiwać lepszego działania. Laptop zawsze będzie bardziej wydajny, niż tablet, dlatego też będzie rozwiązaniem lepszym w momencie, kiedy mamy zamiar na nim pracować lub grać w bardziej wymagające gry.
Obecność fizycznej klawiatury – tablet ma jedynie klawiaturę dotykową, natomiast laptop ma fizyczną klawiaturę, a jeżeli jego przekątna jest większa niż 14 cali, to często też wydzieloną klawiaturę numeryczną, która pozwala na szybsze pisanie.
Lepsza obsługa systemu operacyjnego – system operacyjny przeznaczony na laptopa jest o wiele szybszy i bardziej rozbudowany niż ten, którego instaluje się na tabletach.


Laptop z dotykowym ekranem – wady


Większy niż tablet – tablet jest jednak urządzeniem mniejszym i poręczniejszym, przez co można go zabrać ze sobą dosłownie wszędzie. Z kolei laptop jest jakby nie patrzeć dość duży, dlatego też może sprawiać większe trudności podczas przenoszenia.
Wolniejsza obsługa – w przypadku części modeli, a szczególnie hybrydowych modeli laptopów, czyli takich, w których można odpiąć klawiaturę, obsługa dotykowego ekranu jest trudniejsza i wolniejsza, niż w przypadku tabletu.

 

Kto powinien się zdecydować na laptopa z dotykowym ekranem?


Laptop z ekran dotykowym to świetne rozwiązanie dla osób, które potrzebują dużej różnorodności podczas obsługi i przede wszystkim dla osób, które często podróżują z laptopem. Jeżeli jest to jednostka hybrydowa, to doskonale sprawdzi się np. w czasie podróży w pociągu, bo można na takim urządzeniu tworzyć jakiś dokument, a po skończeniu, odpiąć klawiaturę i wykorzystać go jako multimedialne centrum, oferujące większy ekran oraz wyższą wydajność.


Jeszcze jakiś czas temu sądzono, że laptop z dotykowym ekranem to gadżet przeznaczony przede wszystkim dla geeków, ale dzisiaj widzimy, że ekran dotykowy jest naprawdę wygodny, tym bardziej że obecnie jesteśmy przyzwyczajeni do takiej obsługi przez fakt używania telefonów bez fizycznej klawiatury.


Ekran dotykowy z pewnością bywa przydatny. Oczywiście nie obsługujemy go przez cały czas, ale w wyjątkowych sytuacjach pozwala nam na wygodniejsze działanie, a także pozwala nam zwiększyć bezpieczeństwo podczas obsługi, bo dzięki ekranowi możemy wprowadzać hasła dostępu do portali społecznościowych czy aplikacji i haseł tych nie przechwycą programy wirusowe.

Mateusz
Specjalista IT
Artykuły tego autora: 28
Specjalista IT
Przeczytaj również porady
Jak ma się cena do jakości produktu?

Jak ma się cena do jakości produktu?

26.01.2015r.
1

Tanio znaczy dobrze? 90% konsumentów, robiąc w sklepie zakupy sugeruje się ceną. Każdy z nas chciałby kupić bardzo dobry produkt, bądź usługę w jak najniższej cenie. Musimy jednak pamiętać, że niska cena nie zawsze... czytaj więcej ›

Drukarka

Jaka drukarka będzie dla mnie najlepsza?

23.01.2015r.
1

Drukarka drukarce równa? Na rynku możemy spotkać bardzo wiele firm produkujących drukarki. Od Canona, przez Epson aż po Samsung. Każdy producent ma w swojej ofercie kilka modeli, dostosowanych do potrzeb i portfela... czytaj więcej ›

Elektroniczne nowinki w 2015 roku

Elektroniczne nowinki w 2015 roku!

21.01.2015r.

Co nas czeka? Początek każdego roku to okres gdy producenci pokazują nam swoje nowe propozycje bądź wizualizacje nowości na nadchodzące 12 miesięcy. Jakiś czas temu, w Las Vegas, miały miejsce największe targi elektroniczne... czytaj więcej ›

Komentarze
1

Tomek
2018-02-09 19:36

kupiłem laptopa z ekranem dotykowym i w ogóle z niego nie korzystam, odciski palców na matrycy skutecznie zniechęcają do dotykania ekranu, więcej nie wybiorę takiego laptopa bo to strata dla mnie kasy

Dodaj komentarz