Czy opłaca się kupić smartfona w abonamencie?

A A A Drukuj
Komentarze     0

Smartfony

Operatorzy komórkowi kuszą nas opcją podpisania umowy na abonament wraz z telefonem. W większości te oferty opatrzone są dopiskiem „smartfon za 1 zł”, ale czy rzeczywiście dokładnie tylko tyle trzeba zapłacić, a do wyboru będziemy mieć najnowsze smartfony Samsung czy Huawei? Odpowiadaja eksperci gsmekspert.pl
 

Smartfon w abonamencie – zalety

W reklamach informujących o możliwości zakupienia telefonów zaledwie za 1 zł jest pewna nieścisłość. Tylko wybrane modele smartfonów są dostępne w tak niskich cenach. Im nowocześniejszy będzie konkretny smartfon, tym więcej trzeba za niego zapłacić. Popularne dopłaty wynoszą od 50 do 200 zł jednorazowo, ale w przypadku tych najlepszych i jednocześnie najdroższych smartfonów musimy spłacać urządzenia właściwie przez cały czas trwania umowy lub nawet po jej zakończeniu. Oceniając smartfony w Plusie na abonament lub w podobnej ofercie innej sieci trzeba przeliczyć ostateczny koszt zakupu telefonu również prywatnie i wyciągnąć wnioski.
 

Czas trwania umowy na abonament nie musi być jednakowy z czasem spłaty telefonu. Może się zdarzyć, że umowa na abonament zostanie podpisana na 24 miesiące, natomiast czas spłaty telefonu będzie wynosił 30 miesięcy, czyli 2,5 roku. Widząc tę prawidłowość, wiele osób wybiera najtańszy abonament bez telefonu bez limitu, gdyż po prostu nie chce dopłacać niepotrzebnie za telefon, który można kupić taniej w innym miejscu.

Największą zaletą zakupu smartfona wraz z abonamentem jest fakt, że możemy właściwie od ręki korzystać z nowego telefonu, często prawdziwego flagowca wartego kilka tysięcy złotych i „na start” nie ponosimy dużego wydatku. Telefon możemy mieć już tego samego dnia, w którym podpisujemy umowę. Rozwiązanie to jest wygodne, dlatego że oszczędza czas związany z wyborem i zakupem aparatu. W ofertach operatorów komórkowych jest zwykle kilka lub kilkanaście modeli smartfonów, co znacząco zawęża nam wybór, a jak wiadomo, im wybór jest mniejszy, tym często łatwiej jest się na coś zdecydować.
 

Bez względu na to, czy zwrócimy uwagę na smartfony w T-mobile na abonament, czy we wspomnianym wyżej Plusie, cała procedura zakupu urządzenia i abonamentu może być załatwiona na jednej wizycie w salonie, a często nawet bez konieczności takiej wizyty – po prostu przez internet.
 

Zakup telefonu w abonamencie będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na jednorazowy wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, a jednocześnie też nie chcą kupować smartfona na raty w innym sklepie i pamiętać o dwóch różnych terminach płatności rachunków.
 

Smartfon w abonamencie – wady

Najpoważniejszą wadą zakupu smartfona wraz z abonamentem jest cena, a dokładniej nie zawsze korzystna cena. Kiedy prześledzimy rynkowe ceny poszczególnych smartfonów i jednocześnie oferty abonamentowe razem z tymi telefonami, to możemy zauważyć, że w wielu przypadkach smartfon kupiony na abonament będzie droższy, niż kupiony za gotówkę. Tylko w nielicznych przypadkach oszczędność na umowie na czas od 24 do 48 miesięcy wynosi 200 lub 300 zł. Często jednak związanie się z operatorem umową na zakup telefonu może wygenerować dopłatę rzędu nawet około 1000 zł, co jest bardzo wysoką kwotą.
 

Gdzie kupić nowego smartfona? Dostępne rozwiązania

Nowego smartfona nie musisz kupować razem z abonamentem u swojego operatora lub w sieci, do której się przenosisz. Masz możliwość wyboru zakupu nowego (lub używanego) telefonu w dowolnym sklepie online lub na aukcji internetowej, co umożliwia też dokładne porównanie wszystkich ofert, również za pomocą popularnych porównywarek internetowych, które wskażą sklepy z najlepszymi ofertami.

 

Drugim rozwiązaniem jest zakup telefonu u operatora, ale bez opcji abonamentu. W takim przypadku wystarczy skorzystać z oferty online dostępnej na stronie wybranej sieci. W ten sposób kupowane są między innymi smartfony w Play bez abonamentu. Trzecim i ostatnim rozwiązaniem jest zakup telefonu u operatora wraz z abonamentem, ale taki krok powinien być dokładnie przemyślany.
 

Podsumowanie – czy warto kupić telefon z abonamentem?

Odpowiedź postawiona na powyższe pytanie będzie niejednoznaczna i z pewnością najtrafniejsze będą tutaj słowa: to zależy od oferty. W każdym przypadku warto przeliczyć, czy zakup flagowego modelu smartfona w ramach abonamentu będzie korzystnym rozwiązaniem. Wystarczy sprawdzić, ile to urządzenie kosztuje w popularnych sklepach, a ile zapłacimy za nie przez cały czas trwania umowy. We wszystkich ofertach na abonament z telefonem znajdują się zapisy dotyczące kosztu abonamentu oraz ewentualnej miesięcznej dopłaty za telefon i na tej podstawie można wszystko łatwo przeliczyć.

Mateusz
Specjalista IT
Artykuły tego autora: 28
Specjalista IT
Przeczytaj również porady
Komputer All In One

Komputery All In One – czy warto?

06.02.2018r.
1

Komputery all in one, czyli komputery stacjonarne składające się z tylko jednego urządzenia. Czy zakup takiego komputera jest opłacalny, a jeżeli tak, to dla kogo? Komputer all in one – co to właściwie jest?... czytaj więcej ›

Laptop z ekranem dotykowym

Laptopy z ekranem dotykowym – zalety i wady

23.01.2018r.
1

Laptop z ekranem dotykowym jeszcze jakiś czas temu był szczytem techniki, a zakup takiego urządzenia stanowił ogromne obciążenie dla kieszeni. W miarę upływu czasu i rozwoju technologii producenci zaczęli oferować ekrany... czytaj więcej ›

Jak ma się cena do jakości produktu?

Jak ma się cena do jakości produktu?

26.01.2015r.
1

Tanio znaczy dobrze? 90% konsumentów, robiąc w sklepie zakupy sugeruje się ceną. Każdy z nas chciałby kupić bardzo dobry produkt, bądź usługę w jak najniższej cenie. Musimy jednak pamiętać, że niska cena nie zawsze... czytaj więcej ›

Komentarze
0

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!
Dodaj komentarz