Wybieramy parametry komputera zgodnie z potrzebami

A A A Drukuj
Komentarze     1

Parametry podzespołów komputera - jakie wybrać

Wybór komputera to zadanie niezwykle trudne, szczególnie jeśli nie znamy się na elektronice. Jako laicy często nie wiemy, na jakie parametry i cechy komputerów powinniśmy zwracać uwagę i jak podjąć decyzję o zakupie odpowiedniego sprzętu.


Zanim zaczniemy przeglądać oferty sklepów i modele komputerów, pomyślmy nad tym, czy chcemy kupić komputer stacjonarny czy laptop i czy zamierzamy wydać dużo na sprzęt nowy, czy pragniemy zaoszczędzić na używanym. Nieco więcej na ten temat napisaliśmy w artykule, do którego lektury serdecznie zapraszamy Jaki komputer wybrać? Po podjęciu tych dwóch kluczowych decyzji możemy przejść do analizy naszych nawyków użytkowania komputera, od których zależą nasze potrzeby sprzętowe.


Zastanówmy się najpierw nad tymi czynnościami, które dotyczą wszystkich użytkowników komputerów. Są to z pewnością surfowanie po Internecie, granie w proste gry, oglądanie filmów, otwieranie i edytowanie dokumentów. Do takich prozaicznych celów w zupełności wystarczy prosty i średnio wydajny komputer, z procesorem drugiej generacji, pamięcią RAM 1GB i zintegrowaną kartą graficzną oraz dźwiękową.


Niestety, taki sprzęt będzie się zacinał, gdy przyjdzie mu obsłużyć skomplikowaną grę, większy dokument w programie biurowym, film w rozdzielczości HD czy też inne bardziej wymagające zadania.


Dlatego od razu musimy pomyśleć nad tym, czy nie potrzebujemy komputera szybszego. Kiedy taki sprzęt jest nam niezbędny? Zawsze, gdy mamy w zwyczaju otwieranie przynajmniej kilku kart w przeglądarce internetowej, pracowanie w wielu programach lub dokumentach jednocześnie, a także gdy lubimy grywać w nowsze gry. W takim wypadku potrzebujemy nowszego procesora (trzeciej lub czwartej generacji, przynajmniej dwurdzeniowego), o częstotliwości taktowania zegara min. 2 GHz. oraz większej ilości pamięci operacyjnej RAM – minimum 4GB.


Jeżeli dodatkowo często mamy do czynienia z multimediami HD bądź pracujemy z grafiką, musimy pamiętać o tym, aby wybrany przez nas komputer posiadał dedykowaną kartę graficzną. W tej chwili dobra będzie taka z pamięcią własną minimum 1GB, mocnym procesorem graficznym i obsługą technologi DirectX 11. Oczywiście, jeśli posiadamy bardziej wymagające gry, pracujemy dużo z programami graficznymi do komputerowego wspomagania projektowania, renderowania 3D, foto edycji czy innych zastosowań, bardziej praktyczna okaże się dla nas mocniejsza karta, o lepszych parametrach na przykład dwu czy czterokrotnie wyższej pamięci własnej. Jeśli eksploatujemy kartę graficzną przez dłuższy czas (grając w gry czy pracując na grafice kilka godzin bez przerwy) musimy zainwestować w komputer z kartą graficzną o dobrym chłodzeniu.


Wybierając komputer po parametrach powinniśmy również zastanowić się nad naszymi potrzebami związanymi z dźwiękiem. Do słuchania muzyki wystarczy nam moduł dźwięku zintegrowany z procesorem, jeśli jednak zależy nam na dobrze słyszalnych tonach lub zajmujemy się tworzeniem muzyki, nasz komputer powinien być wyposażony w dedykowaną kartę dźwiękową. Jeżeli jesteśmy osobami dużo pracującymi z muzyką, sami wiemy ile kanałów audio powinna obsługiwać nasza karta.


Wiedząc, z jakich funkcji i możliwości sprzętu najczęściej korzystamy łatwiej jest nam wyselekcjonować najbardziej potrzebne nam parametry, a tym samym sprzęt najlepiej dopasowany do naszych osobistych potrzeb.

Mateusz
Specjalista IT
Artykuły tego autora: 28
Specjalista IT
Przeczytaj również porady
Jaki kupić komputer

Jaki komputer wybrać?

15.10.2014r.
4

Komputery kupujemy częściej niż telewizory, odtwarzacze DVD czy AGD, choć sprzęty te mają podobną żywotność. Podczas zakupów kierujemy się hasłami marketingowymi, modą i pobudkami ekonomicznymi, zapominając o zdrowym... czytaj więcej ›

Koszt zakupu komputera

Ile kosztuje dobry komputer i co wpływa na jego cenę?

14.10.2014r.
5

Ceny komputerów i laptopów różnią się w zależności od wielu czynników. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje dobry komputer. Dlaczego? Po pierwsze – dla każdego dobry... czytaj więcej ›

Gdzie kupić komputer

Gdzie kupić komputer?

12.10.2014r.
4

Odpowiedź na pytanie „Gdzie najlepiej kupić komputer?” nie należy do najprostszych, tym bardziej że sprzęt komputerowy sprzedawany jest dziś dosłownie wszędzie. Aby dokonać wyboru miejsca zakupu należałoby każde z... czytaj więcej ›

Komentarze
1

Seba
2018-02-09 19:46

Polecam procesory i7 od Intela!! Miodzio :)

Dodaj komentarz