W które najnowsze podzespoły warto zainwestować?

A A A Drukuj
Komentarze     0

Podzespoły komputera - jakie wybrać

Nowe znaczy lepsze – tą zasadę od lat próbują nam wpoić sprzedawcy sprzętów elektronicznych i komputerów. Sprawdźmy, czy ta reguła jest zgodna z rzeczywistością, czy ma tylko omamić nas, biednych konsumentów i skłaniać do coraz to droższych zakupów. Odpowiedzmy sobie na pytanie, na które najnowsze podzespoły rzeczywiście opłaca się wydawać pieniądze?


Procesor nowej generacji


Mając do wyboru komputer z procesorem nowszym i starszym, najlepiej podjąć decyzję na korzyść nowszego modelu procesora. Czym różni się od tego, który został wyprodukowany wcześniej i jak to wpływa na jakość pracy ze sprzętem? Przede wszystkim, nowszy procesor prawie zawsze ma lepszą, bardziej zaawansowaną architekturę, pozytywnie odbijającą się na wydajności sprzętu i szybkości jego pracy. Co więcej, nowy model procesora może obsługiwać większą ilość wątków, mieć więcej niezależnych rdzeni, większą pamięć, a tym samym może być po prostu lepszy.


Standardem na chwilę obecną są procesory o częstotliwości taktowania zegara w przedziale od 2 do 4GHz, obsługujące wiele wątków jednocześnie na dwóch lub więcej niezależnych rdzeniach. Sprzęt w nie wyposażony charakteryzuje się właściwą na dzisiejsze czasy szybkością i wydajnością.


Dysk typu SSD


Zalety nowych, lansowanych przez producentów komputerów dysków półprzewodnikowych SSD są nie do przecenienia. Błyskawiczny przesył danych, szybkie wczytywanie systemu i programów oraz bezgłośna praca to tylko niektóre korzyści wynikające z ich posiadania. Jedynym mankamentem tego typu dysków jest ich cena. Trzeba za nie płacić kilkukrotnie więcej niż za standardowe, magnetyczne nośniki twarde.


Czy opłaca się kupować komputer z dyskiem półprzewodnikowym? To zależy w dużej mierze od tego, ile danych przechowujemy. Jeśli potrzebujemy miejsca na pokaźną bibliotekę dokumentów, filmów, zdjęć i gier, pojemność dysku SSD może nam nie wystarczyć – lepiej abyśmy pozostali przy dysku typu HDD. W pozostałych przypadkach na zakupie komputera z dyskiem SSD możemy jedynie zyskać.


Główny dylemat – wydajność czy cena


W elektronice zawsze nowy sprzęt oznacza lepszą wydajność. Niestety, wraz ze wzrostem jakości i rocznika produkcji danego podzespołu, rośnie również jego cena, a tym samym koszt zakupu całego komputera. I choć chcielibyśmy mieć sprzęt o najlepszych parametrach, wyposażony w najnowsze podzespoły, zastanawiamy się, czy nie lepiej zaoszczędzić i wybrać komputer niższej klasy, złożony ze starszych części.


Na szczęście, nie musimy wybierać pomiędzy nowym a tanim. Rozwiązaniem problemu jest zakup komputera w miejscu oferującym poleasingowe laptopy. Tam wybierzemy używany, ale nie zużyty sprzęt, wyprodukowany w ciągu ostatniego roku, dwóch. Będzie tańszy o kilkanaście lub kilkadziesiąt procent, a równie mocny i dobrze wyposażony. Wybierając komputer poleasingowy możemy zainwestować w najnowsze podzespoły, płacąc stosunkowo niewielką cenę.

Mateusz
Specjalista IT
Artykuły tego autora: 27
Specjalista IT
Przeczytaj również porady
Jaki kupić komputer

Jaki komputer wybrać?

15.10.2014r.
4

Komputery kupujemy częściej niż telewizory, odtwarzacze DVD czy AGD, choć sprzęty te mają podobną żywotność. Podczas zakupów kierujemy się hasłami marketingowymi, modą i pobudkami ekonomicznymi, zapominając... czytaj więcej ›

Koszt zakupu komputera

Ile kosztuje dobry komputer i co wpływa na jego cenę?

14.10.2014r.
5

Ceny komputerów i laptopów różnią się w zależności od wielu czynników. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje dobry komputer. Dlaczego? Po pierwsze – dla każdego dobry... czytaj więcej ›

Gdzie kupić komputer

Gdzie kupić komputer?

12.10.2014r.
4

Odpowiedź na pytanie „Gdzie najlepiej kupić komputer?” nie należy do najprostszych, tym bardziej że sprzęt komputerowy sprzedawany jest dziś dosłownie wszędzie. Aby dokonać wyboru miejsca zakupu... czytaj więcej ›

Komentarze
0

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!
Dodaj komentarz