W które najnowsze podzespoły warto zainwestować?

A A A Drukuj
Komentarze     0

Podzespoły komputera - jakie wybrać

Nowe znaczy lepsze – tą zasadę od lat próbują nam wpoić sprzedawcy sprzętów elektronicznych i komputerów. Sprawdźmy, czy ta reguła jest zgodna z rzeczywistością, czy ma tylko omamić nas, biednych konsumentów i skłaniać do coraz to droższych zakupów. Odpowiedzmy sobie na pytanie, na które najnowsze podzespoły rzeczywiście opłaca się wydawać pieniądze?


Procesor nowej generacji


Mając do wyboru komputer z procesorem nowszym i starszym, najlepiej podjąć decyzję na korzyść nowszego modelu procesora. Czym różni się od tego, który został wyprodukowany wcześniej i jak to wpływa na jakość pracy ze sprzętem? Przede wszystkim, nowszy procesor prawie zawsze ma lepszą, bardziej zaawansowaną architekturę, pozytywnie odbijającą się na wydajności sprzętu i szybkości jego pracy. Co więcej, nowy model procesora może obsługiwać większą ilość wątków, mieć więcej niezależnych rdzeni, większą pamięć, a tym samym może być po prostu lepszy.


Standardem na chwilę obecną są procesory o częstotliwości taktowania zegara w przedziale od 2 do 4GHz, obsługujące wiele wątków jednocześnie na dwóch lub więcej niezależnych rdzeniach. Sprzęt w nie wyposażony charakteryzuje się właściwą na dzisiejsze czasy szybkością i wydajnością.


Dysk typu SSD


Zalety nowych, lansowanych przez producentów komputerów dysków półprzewodnikowych SSD są nie do przecenienia. Błyskawiczny przesył danych, szybkie wczytywanie systemu i programów oraz bezgłośna praca to tylko niektóre korzyści wynikające z ich posiadania. Jedynym mankamentem tego typu dysków jest ich cena. Trzeba za nie płacić kilkukrotnie więcej niż za standardowe, magnetyczne nośniki twarde.


Czy opłaca się kupować komputer z dyskiem półprzewodnikowym? To zależy w dużej mierze od tego, ile danych przechowujemy. Jeśli potrzebujemy miejsca na pokaźną bibliotekę dokumentów, filmów, zdjęć i gier, pojemność dysku SSD może nam nie wystarczyć – lepiej abyśmy pozostali przy dysku typu HDD. W pozostałych przypadkach na zakupie komputera z dyskiem SSD możemy jedynie zyskać.


Główny dylemat – wydajność czy cena


W elektronice zawsze nowy sprzęt oznacza lepszą wydajność. Niestety, wraz ze wzrostem jakości i rocznika produkcji danego podzespołu, rośnie również jego cena, a tym samym koszt zakupu całego komputera. I choć chcielibyśmy mieć sprzęt o najlepszych parametrach, wyposażony w najnowsze podzespoły, zastanawiamy się, czy nie lepiej zaoszczędzić i wybrać komputer niższej klasy, złożony ze starszych części.


Na szczęście, nie musimy wybierać pomiędzy nowym a tanim. Rozwiązaniem problemu jest zakup komputera w miejscu oferującym poleasingowe laptopy. Tam wybierzemy używany, ale nie zużyty sprzęt, wyprodukowany w ciągu ostatniego roku, dwóch. Będzie tańszy o kilkanaście lub kilkadziesiąt procent, a równie mocny i dobrze wyposażony. Wybierając komputer poleasingowy możemy zainwestować w najnowsze podzespoły, płacąc stosunkowo niewielką cenę.

Mateusz
Specjalista IT
Artykuły tego autora: 28
Specjalista IT
Przeczytaj również porady
Jaki kupić komputer

Jaki komputer wybrać?

15.10.2014r.
4

Komputery kupujemy częściej niż telewizory, odtwarzacze DVD czy AGD, choć sprzęty te mają podobną żywotność. Podczas zakupów kierujemy się hasłami marketingowymi, modą i pobudkami ekonomicznymi, zapominając o zdrowym... czytaj więcej ›

Koszt zakupu komputera

Ile kosztuje dobry komputer i co wpływa na jego cenę?

14.10.2014r.
5

Ceny komputerów i laptopów różnią się w zależności od wielu czynników. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje dobry komputer. Dlaczego? Po pierwsze – dla każdego dobry... czytaj więcej ›

Gdzie kupić komputer

Gdzie kupić komputer?

12.10.2014r.
4

Odpowiedź na pytanie „Gdzie najlepiej kupić komputer?” nie należy do najprostszych, tym bardziej że sprzęt komputerowy sprzedawany jest dziś dosłownie wszędzie. Aby dokonać wyboru miejsca zakupu należałoby każde z... czytaj więcej ›

Komentarze
0

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!
Dodaj komentarz