Jak wybrać drukarkę?

A A A Drukuj
Komentarze     0

Jaką wybrać drukarkę

Drukarka to niezwykle przydatny sprzęt. Bardzo potrzebują jej uczniowie i studenci oraz właściciele firm. Komputer bez drukarki nieco traci na swojej funkcjonalności. Zawsze opłaca się ja dokupić do swojego komputerowego zestawu. Jednak, jak wybrać odpowiednią drukarkę?


Po pierwsze: technika druku


Najważniejszą decyzją, jaką musi podjąć przyszły właściciel drukarki, jest dokonanie wyboru techniki druku. Na rynku sprzedają się dwa rodzaje drukarek – atramentowe i laserowe. Sprzęty laserowe są droższe, a atramentowe tańsze. Druk atramentowy jest mniej dokładny, a laserowy bardziej szczegółowy. Przy korzystaniu z drukarki atramentowej zdarza się, że tusz rozmazuje się na papierze. Często trzeba wymieniać lub napełniać tuszem kartridże, ponieważ są one średnio wydajne. Z tego względu drukarki atramentowe poleca się użytkownikom mniej intensywnie drukujących. Dla tych zaś, którzy poddają drukarkę nieustannej eksploatacji poleca się sprzęt laserowy. Wymaga on jedynie wymiany tonera raz na dłuższy okres. Cena tonera jest jednak dużo wyższa od ceny nowego kartridża czy tuszu do drukarki atramentowej.


Po drugie: w kolorze czy czerni i bieli?


Przyszły użytkownik drukarki musi również pomyśleć o tym, do jakich wydruków będzie mu potrzebna drukarka. Jeśli będzie głównie drukował dokumenty, wystarczy mu sprzęt drukujący w technice czarno-białej. Jeżeli zaś często będzie drukował zdjęcia czy kolorowe grafiki, nie obędzie się bez drukarki kolorowej. Dlaczego wybór pomiędzy drukarką kolorową a czarno-białą jest taki ważny? Ponieważ drukarka kolorowa jest droższa od czarno-białej, tak samo w zakupie, jak i w eksploatacji. Tonery i kartridże z kolorowymi tuszami mają wyższą cenę od tych czarnych o średnio 35%. Dokonanie wyboru pomiędzy drukarką kolorową a czarno-białą jest więc kwestią typowo ekonomiczną.


Po trzecie: drukarka czy coś więcej?


Ostatnio bardzo modne są tak zwane urządzenia wielofunkcyjne. Są to kompaktowe sprzęty peryferyjne, łączące w sobie zalety drukarki, skanera i kopiarki, a czasem również faksu - w jednej obudowie. Nie są one wiele droższe od samych drukarek, nie zajmują też znacznie więcej miejsca, więc można uznać, że są ciekawą alternatywą dla osób pragnących korzystać również z zalet ksera, skanera czy faksu.


Po czwarte: nowa czy używana?


Choć drukarka nie jest najdroższym urządzeniem peryferyjnym, zawsze można na jej zakupie zaoszczędzić. W jaki sposób? Na przykład kupując tańszy o kilkadziesiąt procent model używany. Wielu użytkowników korzystających z drukarki od czasu do czasu decyduje się na jej odsprzedanie za bezcen, sporo drukarek można też kupić w ramach aukcji sprzętów poleasingowych. Warto zastanowić się nad skorzystaniem z takich okazji i zakupić dobrą drukarkę w atrakcyjnej, niskiej cenie.


Wybór drukarki nie należy do łatwy. Polega na mądrej selekcji i przemyślanych decyzjach.

Mateusz
Specjalista IT
Artykuły tego autora: 28
Specjalista IT
Przeczytaj również porady
Jaki kupić komputer

Jaki komputer wybrać?

15.10.2014r.
4

Komputery kupujemy częściej niż telewizory, odtwarzacze DVD czy AGD, choć sprzęty te mają podobną żywotność. Podczas zakupów kierujemy się hasłami marketingowymi, modą i pobudkami ekonomicznymi, zapominając o zdrowym... czytaj więcej ›

Koszt zakupu komputera

Ile kosztuje dobry komputer i co wpływa na jego cenę?

14.10.2014r.
5

Ceny komputerów i laptopów różnią się w zależności od wielu czynników. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje dobry komputer. Dlaczego? Po pierwsze – dla każdego dobry... czytaj więcej ›

Gdzie kupić komputer

Gdzie kupić komputer?

12.10.2014r.
4

Odpowiedź na pytanie „Gdzie najlepiej kupić komputer?” nie należy do najprostszych, tym bardziej że sprzęt komputerowy sprzedawany jest dziś dosłownie wszędzie. Aby dokonać wyboru miejsca zakupu należałoby każde z... czytaj więcej ›

Komentarze
0

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!
Dodaj komentarz