Pomyśl o peryferiach!

A A A Drukuj
Komentarze     0

Peryferia czyli mysz, klawiatura, drukarka itd.

Kupując sprzęt komputerowy, szczególnie do biura, należy pomyśleć o tym, z jakimi peryferyjnymi urządzeniami będzie współpracował. Dlaczego jest to aż tak ważne? Ponieważ nie każdy komputer przystosowany jest do kompatybilnej i wygodnej pracy z wieloma dodatkowymi sprzętami. Dziwne? Nie, prawdziwe!


Wejścia, wyjścia i porty


Płyta główna komputera, który będzie współpracował z wieloma urządzeniami peryferyjnymi powinna być wyposażona w dużo gniazd wejścia i wyjścia oraz portów. Im więcej sprzętów zamierza się podłączyć do komputera, tym więcej gniazd i portów powinna posiadać płyta główna. Zazwyczaj w komputerze stacjonarnym jest ona wystarczająco dobrze uposażona. W laptopach jednak bywa tak, że po podłączeniu dwóch akcesoriów już nie ma miejsca na dołożenie kolejnych.


Niektóre wejścia, wyjścia i porty powinny znajdować się poza płytą główną, w obrębie kart rozszerzeń. Do takich należą między innymi:


- wyjście HDMI pozwalające na podłączenie komputera pod rzutnik lub telewizor, znajdujące się zazwyczaj w obrębie karty graficznej
- wejście MIDI umożliwiające przesyłanie do komputera dźwięków z instrumentów muzycznych, takich jak gitara czy pianino, umieszczone w karcie dźwiękowej
- wejścia i wyjścia głośnikowe JACK znajdujące się na karcie dźwiękowej


Najbardziej uniwersalne są porty USB. Na rynku jest wiele urządzeń peryferyjnych, które podłączane są za ich pomocą. Można wśród nich wymienić kamerki internetowe, zestawy słuchawkowe, lampki do laptopów, niektóre głośniki, a nawet peryferia o większych gabarytach, takie jak drukarka, urządzenie wielofunkcyjne czy ploter. Warto wspomnieć o tym, że porty USB mogą występować w dwóch typach – USB 2.0 i 3.0. Drugi rodzaj zapewnia dużo szybszy przesył danych niż pierwszy i to do portu tego typu należy podłączyć najczęściej eksploatowane urządzenie zewnętrzne.


Jeśli komputer wyposażony jest w sporo wejść, wyjść i portów, ale ich ilość mimo wszystko okazuje się za mała, alternatywnym sposobem połączenia z peryferiami mogą stać się technologie bezprzewodowe, takie jak podczerwień, Bluetooth i WiFi. Dzięki nim można podłączyć do komputera różne urządzenia bez użycia kabli i blokowania gniazd czy portów. Należy jednak pamiętać o tym, że muszą one być wyposażone w moduł obsługi tych technologii.


Lepsza wydajność


Im więcej sprzętów dodatkowych współpracuje z komputerem, tym szybszy musi on być. O prędkości jego pracy stanowi przede wszystkim jakość procesora – najlepiej by był on przynajmniej dwurdzeniowy, wielowątkowy i miał sporą moc, czyli duże taktowanie zegara. Ponadto, w komputerze współpracującym z urządzeniami peryferyjnymi istotny jest rozmiar pamięci RAM. Obsługa procesów związanych z pracą dodatkowych sprzętów wymaga większej pamięci operacyjnej – jej optymalny rozmiar to minimum 4GB.


Kompatybilność


Wypada też pamiętać o tym, że starsze komputery mogą nie współpracować z nowszymi urządzeniami peryferyjnymi lub blokować niektóre ich funkcje. Zanim więc zakupi się zewnętrzną drukarkę, urządzenie wielofunkcyjne, nowoczesne głośniki czy kamerkę warto zapytać sprzedawcę, czy sprzęt ten będzie kompatybilny z posiadanym komputerem.


Podsumowując, komputer, który współpracuje z wieloma peryferiami powinien charakteryzować się dobrą płytą główną, wyposażoną w dużą ilość wejść i wyjść, odpowiednio rozbudowanymi kartami rozszerzeń, a także wysoką wydajnością i szybką pracą oraz kompatybilnością z dodatkowymi urządzeniami. Warto go sprawdzić pod tymi względami, jeśli planuje się pracę z kilkoma sprzętami zewnętrznymi jednocześnie.

Mateusz
Specjalista IT
Artykuły tego autora: 28
Specjalista IT
Przeczytaj również porady
Jaki kupić komputer

Jaki komputer wybrać?

15.10.2014r.
4

Komputery kupujemy częściej niż telewizory, odtwarzacze DVD czy AGD, choć sprzęty te mają podobną żywotność. Podczas zakupów kierujemy się hasłami marketingowymi, modą i pobudkami ekonomicznymi, zapominając o zdrowym... czytaj więcej ›

Koszt zakupu komputera

Ile kosztuje dobry komputer i co wpływa na jego cenę?

14.10.2014r.
5

Ceny komputerów i laptopów różnią się w zależności od wielu czynników. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje dobry komputer. Dlaczego? Po pierwsze – dla każdego dobry... czytaj więcej ›

Gdzie kupić komputer

Gdzie kupić komputer?

12.10.2014r.
4

Odpowiedź na pytanie „Gdzie najlepiej kupić komputer?” nie należy do najprostszych, tym bardziej że sprzęt komputerowy sprzedawany jest dziś dosłownie wszędzie. Aby dokonać wyboru miejsca zakupu należałoby każde z... czytaj więcej ›

Komentarze
0

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!
Dodaj komentarz