Jak wybrać komputer na lata?

A A A Drukuj
Komentarze     0

Komputer na długie lata

Technika i elektronika postępuje w zawrotnym tempie. W jednym roku zakupiony komputer, w roku następnym traci około 25% na swojej wartości. W końcu jest już wolniejszy, mniej wydajny i starszy od aktualnie sprzedawanych sprzętów. Nadal jednak daje sobie radę ze wszystkimi zadaniami, przed jakimi jest stawiany - a przynajmniej tak być powinno...


No właśnie, jak wybrać komputer przyszłościowy, taki który będzie służył przez lata? Zastanówmy się nad tym i sprawdźmy, na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę.


Sprzęt wysokiej klasy... w wysokiej cenie


Komputer, który posłuży nam przez przynajmniej pięć lat musi należeć do grupy sprzętów wysokiej klasy. Niestety, najprawdopodobniej sprzedawany jest w dosyć wysokiej cenie i jeśli chcemy, aby za kilka lat nadal nadawał się do użytku, nie możemy na jego zakupie oszczędzać.


Nie może być to model ekonomiczny pod żadnym względem. Dlatego, jeżeli zależy nam na komputerze dobrej jakości, powinniśmy zapomnieć o wszystkich modelach, które aktualnie dołączane są do abonamentów na internet mobilny, sprzedawane są w wielobranżowych hipermarketach i są bestsellerami w co drugim punkcie sprzedaży. Są to bowiem sprzęty które za trzy-cztery lata wylądują na śmietniku. Oczywiście, jeśli do tego czasu się nie zepsują.


Jeżeli nie chcemy dużo wydać, a pragniemy kupić dobry komputer powinniśmy zastanowić się nad sprzętem poleasingowym. Jest on tańszy o kilkadziesiąt procent od fabrycznie nowego, a może być równie dobry co modele aktualnie dostępne w sprzedaży.


Komputer o dobrych parametrach


Sprzęt, którego nie powstydzimy się nawet za kilka lat musi być gigantem wśród aktualnie sprzedawanych komputerów. Powinien charakteryzować się najlepszym na ten moment zestawem podzespołów, gwarantujących świetną wydajność i nieprzeciętne osiągi.


Spośród innych modeli wyróżnia go przede wszystkim:


- procesor nowej generacji z taktowaniem min. 2,2 Ghz, co najmniej czterema rdzeniami i 6MB pamięci Cache
- bardzo duża ilość pamięci RAM (powyżej 8GB) typu DRR3
- 64bitowy system operacyjny
- wydajna karta graficzna z dobrym procesorem i dużą pamięcią własną (minimum 2GB)
- nowa płyta główna z wieloma możliwościami rozbudowy, kompatybilna z najnowszymi podzespołami i kartami rozszerzeń

 

Model trwały i wytrzymały


Na to, czy komputer będzie służył przez kilka czy kilkanaście lat istotny wpływ mają również jego cechy poboczne, na pierwszy rzut oka niezbyt ważne.


Zarówno w komputerze stacjonarnym jak i przenośnym należy zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania obudowy. Powinna być ona zrobiona z dobrego materiału, który nie niszczy się ani nie odkształca. Istotne jest również to, aby cały komputer był fabrycznie montowany – w innych przypadkach może się okazać, że posiada źle wpięte podzespoły, nie do końca ze sobą kompatybilne. Warto kupić taki sprzęt, który testowany jest przed wystawieniem do sprzedaży i ma długą gwarancję producenta. Im jest ona dłuższa, tym lepszy powinien być komputer nią objęty.


Jak więc kupić komputer na lata? Trzeba zainwestować w model wyższej klasy z najwyższej półki. Nie musi być nowy - może być używany, na przykład poleasingowy. Ważne jest, aby miał doskonałe parametry, solidną konstrukcję i długą gwarancję producenta.

Mateusz
Specjalista IT
Artykuły tego autora: 28
Specjalista IT
Przeczytaj również porady
Jaki kupić komputer

Jaki komputer wybrać?

15.10.2014r.
4

Komputery kupujemy częściej niż telewizory, odtwarzacze DVD czy AGD, choć sprzęty te mają podobną żywotność. Podczas zakupów kierujemy się hasłami marketingowymi, modą i pobudkami ekonomicznymi, zapominając o zdrowym... czytaj więcej ›

Koszt zakupu komputera

Ile kosztuje dobry komputer i co wpływa na jego cenę?

14.10.2014r.
5

Ceny komputerów i laptopów różnią się w zależności od wielu czynników. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje dobry komputer. Dlaczego? Po pierwsze – dla każdego dobry... czytaj więcej ›

Gdzie kupić komputer

Gdzie kupić komputer?

12.10.2014r.
4

Odpowiedź na pytanie „Gdzie najlepiej kupić komputer?” nie należy do najprostszych, tym bardziej że sprzęt komputerowy sprzedawany jest dziś dosłownie wszędzie. Aby dokonać wyboru miejsca zakupu należałoby każde z... czytaj więcej ›

Komentarze
0

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!
Dodaj komentarz